Nowe technologie

Intel Optane

Nie da się ukryć, że szybki dysk twardy to bardzo duża zaleta dla komputera. Potrafi on znacząco podnieść komfort pracy i zaoszczędzić czas. Co w momencie, w którym chcemy przyspieszyć dysk bez inwestowania we wciąż drogie dyski SSD? Na pomoc przychodzi nam Intel Optane.

Technologia ta w znaczny sposób przyśpiesza działanie komputera wyposażonego w procesor Intel Core i7 i talerzowy dysk HDD. Dzięki możliwością Intel Optane czas rozruchu czy uruchamiania aplikacji stanie się nawet dwukrotnie krótszy.

Rolą Intel Optane jest bycie pamięcią podręczną dla dysku HDD, rozwiązanie to jest idealne dla użtykowników, którzy potrzebują dużej pojemności nie rezygnująć z szybkości przesyłu danych. Rozwiązanie Optane pozwala na taki zabieg oferując tym samym za niewielkie pieniądze osiągi nie wiele gorsze niż dysk SSD, za którego w pojemności np. 1 TB trzeba zapłacić znacznie więcej.

W zależności od swoich potrzeb, użytkownik może wyposażyć się w różne wersję pamięci m.in:

 

16GB, 32GB – To idealne opcję dla pracowników biurowych czy graczy, w niskiej cenie można uzyskać duży skok wydajności, zauważalny gołym okiem. Wersję tę mogą obniżyć czas ładowania aplikacji o nawet 65%, kopiowanie plików o 30% , uruchamianie systemu o 25%. Co patrząc na koszt produktu daje bardzo dobry wynik.

 

50GB – 280GB , w tym przedziale do znalezienia mamy kilka różnych pamięci, łączy je jedno, są one stworzone specjalnie dla profesjonalistów pracujących na dużych dyskach, ceniących sobie ogromną przestrzeń. Większość z produktów znajdujących sie w tym przedziale potrafi dać twojemu urządzeniu skok mocy, który bez problemu może konkurować z topowymi dyskami SSD.

 

280GB – 960GB, sprzęt w tym przedziale został stworzony specjalnie dla projektantów graficznych i kreatywnych profesjonalistów. Pamięci te zapewnią wysoką jakość w każdych warunkach, a większość z nich jest w stanie osiągnąć lepszy czas zapisu niż dyski SSD, dając twojemu urządzeniu niewyobrażalne możliwości.

 

 

Często zadawane pytania

Czym jest pamięć Intel Optane i dlaczego warto ją mieć?

Pamięć Intel Optane to rozwiązanie przyspieszające system dla nowych platform opartych na procesorach Intel Core 7. generacji lub nowszych. To rozwiązanie wykorzystuje technologię Intel® Optane ™ opartą na nośnikach pamięci 3D XPoint. Używa także sterownika Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST). Ten nowy nośnik pamięci znajduje się pomiędzy procesorem i wolniejszymi urządzeniami pamięci masowej SATA (HDD, SSHD lub SATA SSD). Może przechowywać najczęściej używane dane i programy bliżej procesora, dzięki czemu system może szybciej uzyskać dostęp do informacji dzięki lepszej ogólnej reakcji systemu.

Pamięć Intel Optane łączy pamięć i pamięć masową w jeden wirtualny dysk widoczny dla systemu operacyjnego ze zoptymalizowanym połączeniem systemowym. Wykorzystuje inteligentne oprogramowanie, takie jak Intel RST, aby przyspieszyć działanie i szybkość reakcji komputera. Pamięć Intel Optane nazywa się pamięcią, ponieważ wykorzystuje nowe nośniki pamięci do przechowywania informacji bliżej procesora. Jest podobny do funkcji dynamicznej pamięci o dostępie bezpośrednim (DRAM).

 

Co to jest przyspieszenie systemu? Czym jest responsywność systemu? Czy pamięć Intel Optane sprawia, że ​​mój komputer działa szybciej?

Przyspieszenie systemu odnosi się do efektu, jaki ma pamięć Intel Optane na komputerze. Umożliwia szybsze wykonywanie zadań i skraca czas oczekiwania w porównaniu z komputerem bez pamięci Intel Optane.

Responsywność odnosi się do tego, jak szybko komputer wykonuje żądania użytkowników końcowych w porównaniu do tego samego komputera bez pamięci Intel Optane, takich jak:
– Uruchamianie systemu
– Wyszukaj i znajdź pliki
– Zapisz duże pliki
– Uruchom aplikacje

 

Tak, pamięć Intel Optane sprawia, że ​​komputer staję się szybszy, bardziej elastyczny i przyspieszony.

Pamięć Intel Optane różni się od innych rozwiązań buforowania NAND z następujących powodów:

  • Rewolucyjny, nowy nośnik pamięci 3D XPoint działa dobrze nawet przy niskich pojemnościach (16 GB).
  • Wytrzymałość, aby wytrzymać wielokrotne odczyty i zapisy do modułu.
  • Wiodący algorytm w sterowniku Intel RST tworzy rozwiązanie o wysokiej wydajności.
  • Przyjazna dla użytkownika, intuicyjna instalacja i łatwy proces konfiguracji pomaga automatycznie skonfigurować rozwiązanie odpowiadające Twoim potrzebom.

Jakie typy współczynników kształtu oferują pamięci Intel Optane?

Moduł pamięci Intel Optane jest dostarczany z kluczem B i M, o współczynniku M.2, który wykorzystuje połączenie PCIe NVMe.

 

Mam dwa moduły. Czy mogę używać ich zarówno do przyspieszania systemu?

Przyspieszenie systemu jest obsługiwane tylko przez jeden moduł i jeden napęd SATA. Dodatkowe moduły w systemie nie są obsługiwane przy przyspieszaniu systemu.

 

Czy mogę korzystać z pamięci Intel Optane w moim obecnym systemie opartym na procesorach Intel Core szóstej generacji?

Nie, systemy oparte na procesorze Intel Core 6. generacji nie obsługują pamięci Intel Optane jako rozwiązania przyspieszającego działanie systemu.

 

Dlaczego potrzebuję pamięci DRAM, jeśli mam pamięć Intel Optane?

Przyspieszenie systemu pamięci Intel Optane nie zastępuje pamięci DRAM w systemie. Działa razem z DRAM, aby zapewnić najlepszą możliwą wydajność.

 

Czy mogę zobaczyć poprawę wydajności natychmiast po włączeniu pamięci Intel Optane?

W ciągu trzech cykli uruchamiania po włączeniu pamięci Intel Optane, uruchomienie systemu operacyjnego zajmuje mniej czasu. W przypadku aplikacji i plików pamięć Intel Optane automatycznie uczy się zachowań komputerowych, aby przyspieszyć często używane aplikacje.

 

Czy pamięć Intel Optane używa technik zapisu zwrotnego lub zapisu przez pamięć podręczną?

Zapis zwrotny służy do optymalizacji wydajności i szybkości reakcji. Ten tryb przechwytuje większość zapisów hosta do modułu pamięci Intel Optane jako pierwszy i aktualizuje kopię na dysku SATA podczas dostępnych okresów bezczynności systemu.

 

Czy pamięć Intel Optane przyspieszy także dysk SSD? Jeśli tak, ile?

Tak. Możesz pobrać pamięć Intel Optane, aby przyspieszyć każdy rodzaj nośnika pamięci masowej SATA, w tym dysków SSD SATA. Jednak korzyści z wydajności związane z dodaniem pamięci Intel® Optane ™ są większe w przypadku wolniejszych urządzeń pamięci masowej, takich jak dyski twarde, w przeciwieństwie do szybszego urządzenia pamięci masowej, takiego jak dysk SATA-SSD.

 

Jakie systemy operacyjne obsługują pamięć Intel Optane, gdy są wykorzystywane do przyspieszania systemu?

Pamięć Intel Optane wymaga 64-bitowego systemu Windows 10 jako akceleratora systemu.

 

Czy Linux jest obsługiwany w przypadku korzystania z pamięci Intel Optane do przyspieszania systemu?

Nie, przyspieszony dysk SATA musi mieć system Windows 10 w wersji 64-bitowej.

 

Czy mogę używać modułu pamięci Intel Optane jako samodzielnego rozruchu lub napędu danych zamiast przyspieszania systemu?

Możesz używać pamięci Intel Optane jako samodzielnego dysku NVMe SSD. Jednak nie obsługujemy tej konfiguracji.

 

Co stanie się z moimi danymi na dysku SATA, jeśli utracę lub zniszczę moduł pamięci Intel Optane?

Podczas tworzenia woluminu pamięci Intel Optane, dysku SATA i pary modułów Intel Optane. Jeśli czegoś brakuje w systemie, drugi dysk przechodzi w tryb offline, system operacyjny go nie widzi i nie można go już używać.

Zalecamy użycie oprogramowania innej firmy do odzyskiwania danych z powiązanego dysku SATA.

 

Posiadam dysk SSD SATA, który obsługuje Opal Security. Czy to zabezpieczenie nadal działa, gdy jest włączone z pamięcią Intel Optane?

Nie, Opal Security nie jest obsługiwany z pamięcią Intel Optane.