Fałszywe oprogramowanie - nie ryzykuj

2016-04-05

Fałszywe oprogramowanie - nie ryzykuj

Z fałszywym oprogramowaniem wiążą się realne zagrożenia. Miej świadomość tych zagrożeń i zawsze posiadaj oryginalne oprogramowanie, którego zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i niezawodność.

Wirusy, złośliwe oprogramowanie, kradzież tożsamości.

Co trzeci komputer konsumencki z zainstalowanym fałszywym oprogramowaniem jest zainfekowany przez złośliwe oprogramowanie. Naraża to takich użytkowników na ryzyko kradzieży tożsamości czy włamania na konto bankowe, a także zwiększa groźbę, że będą oni przesyłać wirusa swoich współpracownikom i znajomym.

nielegalne i pirackie oprogramowanie

Uszkodzenie komputerów i urządzeń.

Fałszywe oprogramowanie może mieć fatalny wpływ na wydajność komputerów i urządzeń - zarówno w pracy, jak i w domu.

Dobry interes, który okazał się bardzo niedobry.

Rozwiązywanie poważnych problemów spowodowanych przez fałszywe oprogramowanie jest czasochłonne i kosztowne. Ewentualne oszczędności wynikające z zakupienia fałszywego oprogramowania są szybko niwelowane przez wydatki na naprawę szkód. To się po prostu nie opłaca.

Utrata dobrego imienia.

Twoja reputacja jest wszystkim. Posiadanie fałszywego oprogramowania może zaszkodzić Twojej reputacji. Będzie to oznaczać utratę zaufania klientów i koniec ich lojalności.

Piractwo komputerowe w domu i firmie

nielegalne i pirackie oprogramowanie

Zagrożenia można skategoryzować także pod względem rodzaju użytkownika, dzieki czemu można zrozumieć konkretne rodzaje zagrożeń, jakie niesie ze sobą używanie pirackiego oprogramowania.

Używanie pirackich programów w firmie może narazić zarówno Ciebie, jak i Twoją firmę, na skutki działania złośliwego oprogramowania lub wirusów. Może to prowadzić do utraty poufnych informacji, nieautoryzowanego dostępu do poufnych informacji firmowych, a także do zainfekowania innych komputerów w całej sieci.

Używanie fałszywego oprogramowania na domowych komputerach i urządzeniach może je narazić na atak przestępców, którzy chcą uzyskać dostęp do poufnych informacji. Dla Twojej rodziny oznacza to zwiększone ryzyko kradzieży tożsamości i włamania do konta bankowego.

Natomiast stosowanie pirackiego oprogramowania przez uczniów może spowodować rozprzestrzenienie się niebezpiecznych wirusów i złośliwego oprogramowania na urządzenia wszystkich Twoich przyjaciół i znajomych z mediów społecznościowych. Może to być przyczyną awarii komputera i utraty danych.

Korzyści ze stosowania oryginalnego oprogramowania

Zalet stosowania oryginalnego oprogramowania firmy Microsoft jest wiele. Oryginalne oprogramowanie zapewnia ochronę, jest godne zaufania

 • Oryginalne oprogramowanie chroni przed wirusami, programami szpiegującymi, złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami związanymi z fałszywym oprogramowaniem.
 • Oryginalne oprogramowanie zapewnia niezawodność i wydajność. Ryzyko przestoju spowodowanego przez awarie systemu lub naruszenia zasad bezpieczeństwa, wynikające z używania nieoryginalnego oprogramowania są minimalne.
 • Tylko oryginalne oprogramowanie jest jest objęte wsparciem technicznym ze strony firmy Microsoft. Użytkownicy fałszywego oprogramowania nie mają prawa do korzystania ze wsparcia technicznego i będą narażeni na wymierne straty, jeśli coś pójdzie nie tak.

Rodzaje piractwa

nielegalne i pirackie oprogramowanie

Piractwo podczas instalacji

Wgranie na dysk twardy (piractwo podczas instalacji) ma miejsce wtedy, gdy producent systemów instaluje (i zwykle aktywuje) jedną licencję na kilku urządzeniach, a następnie sprzedaje te urządzenia bez odpowiednich licencji na oprogramowanie.

Taki producent systemów nie płaci za licencję, ale zazwyczaj żąda od klientów opłaty za nielegalne oprogramowanie. Klienci mogą w ogóle nie wiedzieć o takim piractwie - do czasu, aż spotkają ich problemy.

Należy unikać w tym wypadku:

 • Oprogramowania zainstalowanego bez odpowiednich odpowiednich licencji
 • Opłat za licencje, których nie nie otrzymali
 • Komputerów sprzedawanych bez Certyfikatu Autentyczności lub Etykiety oryginalnego produktu Microsoft

Pliki pobierane z internetu

Oprogramowanie udostępniane nielegalnie za pośrednictwem sieci równorzędnych (peer-to-peer) lub pobierane z nieautoryzowanych serwisów internetowych. Takie oprogramowanie często zawiera złośliwe oprogramowanie i szkodliwe wirusy, które mogą powodować zagrożenie dla użytkowników.

W tym wypadku należy uważać na

 • Sieci równorzędne (peer-to-peer) oferujące darmowe oprogramowanie
 • Serwisy indeksujące pliki sieci BitTorrent
 • Serwisy udostępniania plików obsługiwane jednym kliknięciem

Osobne Certyfikaty Autentyczności

Odrębne Certyfikaty Autentyczności to certyfikaty, które są sprzedawane osobno, bez oprogramowania, które uwierzytelniają. Bywają one często oznaczane jako "nadwyżki magazynowe" lub "niezużyte etykiety", a są Certyfikatami Autentyczności., które podrobiono. Kupowanie odrębnych Certyfikatów Autentyczności i przekazywanie ich niczego niepodejrzewającym klientom jest formą piractwa.

W przypadku tego rodzaju piractwa należy uważać na:

 • Certyfikaty Autentyczności sprzedawane osobno
 • Certyfikaty Autentyczności oferowane hurtowo
 • Certyfikaty Autentyczności sprzedawane jako "nadwyżki magazynowe" lub "niezużyte etykiety"
 • Certyfikaty Autentyczności sprzedawane w "rolkach".

Nielegalnie udostępnione klucze licencji zbiorczej

Umowy licencjonowania grupowego firmy Microsoft dla dużych organizacji zapewniają w niektórych scenariuszach klucze licencji zbiorczej, które służą do aktywacji produktu firmy Microsoft. Nieautoryzowane rozpowszechnianie tych kluczy licencji zbiorczej poza organizacją, do której są przypisane, jest formą piractwa.

Należy uważać w tym przypadku na:

 • Klucze licencji zbiorczej udostępnione do sprzedaży lub pobrania
 • Klucze licencji zbiorczej dystrybuowane poza organizacją, do której są przypisane

Aukcje internetowe

Pirackie oprogramowanie często jest dystrybuowane za pośrednictwem aukcji internetowych, gdzie sprzedawcy oszukują niczego nieświadomych kupujących. Może się zdarzyć, że sprzedający oferują produkt używany lub wcześniej aktywowany, skradzione albo używane Certyfikaty Autentyczności, nielegalnie rozprowadzane klucze produktu, nielegalnie skopiowane płyty DVD itp. Nabywcy, którzy odkryją, że padli ofiarą piractwa komputerowego, często nie mogą dochodzić żadnych roszczeń.

Zwrócić należy szczególną uwagę na:

 • Używane lub podrabiane Certyfikaty Autentyczności
 • Nielegalnie rozprowadzane klucze produktu lub klucze licencji zbiorczej
 • Ceny zbyt dobre, żeby były prawdziwe
 • Oprogramowanie z drugiej ręki
 • Oprogramowanie wcześniej aktywowane
 • Nielegalnie skopiowane płyty DVD

Więcej informacji na temat zagrożeń jakie niesie używanie nielegalnego oprogramowania znajduje się na stronie Fundacji Marzenie Hakera.

Zobacz również:

sklep komputerowy

promocja Office 2016

leasing komputerów, leasing laptopów

Szybki kontakt

Infolinia: 62 741 22 50, 801 000 206
poniedziałek-piątek od 8:00 do 17:00

Centrala firmy:
Netland Computers
ul. Wrocławska 35, 62-800 Kalisz
tel. 62 753 48 67, e-mail: sklep@netlandcomputers.pl