Legalne oprogramowanie to podstawa dobrego biznesu

2015-09-28

Legalne oprogramowanie to podstawa dobrego biznesu

Microsoft zablokował aż 50 000 nielegalnych kluczy systemów operacyjnych Windows i pakietów biurowych Office.

Akcja antypiracka Microsoft została zapoczątkowana 3 grudnia w Niemczech. Zdecydowane działania mają za zadanie ukrócić handel nielegalnymi kluczami i przede wszystkim ochronić użytkowników przed zakupem pirackiego oprogramowania. Jak zapowiedział Microsoft, zablokowanie 50 000 nielegalnych kluczy to dopiero początek walki z bardzo szybko rozprzestrzeniającą się nową falą piractwa komputerowego.

Legalny pakiet biurowy Office

Z niezależnych danych wynika, że problem piractwa komputerowego w Polsce z roku na rok maleje. Niestety największym problemem związanym z nowymi formami piractwa jest to, że bardzo często jego ofiarami padają nieświadomi użytkownicy, którzy w dobrej wierze płacą za, jak im się wydaje, legalne oprogramowanie. Samo przejście procesu aktywacji nie świadczy jednak o tym, że posiadamy legalny system operacyjny czy legalną kopię pakietu biurowego.

Niezależne badania prowadzi między innymi BSA, organizacja non-profit, która zajmuje się promowaniem legalnego korzystania z programów komputerowych. Z ich analiz wynika, że najczęściej w Polsce korzysta się z nielicencjonowanego oprogramowania biurowego, arkuszy kalkulacyjnych, programów tekstowych, graficznych, a także z zaawansowanego oprogramowanie przeznaczonego dla architektów. Problem ten w 2014 roku mógł dotyczyć nawet 42 proc. firm w Polsce.

legalny microsoft windows 8

Co może nas czekać po skorzystaniu z nielegalnej licencji? W przypadku system operacyjnego Windows, na ekranie komputera będą wyświetlane natarczywe komunikaty, ale to akurat niewielki problem. Poważniejszym jest jednak zablokowanie dostępu do aktualizacji z mechanizmu Windows Update - system staje się, więc wrażliwy na ataki. Jeżeli otrzymamy dodatkowo nielegalne nośniki, możemy znaleźć na nich nieprzyjemne niespodzianki jak np. wbudowane szkodliwe oprogramowanie Malware, które może wykradać wrażliwe dane użytkownika, a tym samym bezcenne dane firmy.

Przykre konsekwencje

W ramach programu BSA w Polsce, tylko w pierwszej połowie 2013 roku zawarto 25 ugód, w tym dwie na kwotę przekraczającą aż 100 000 dolarów (blisko 330 000 złotych). W styczniu 2014 roku pewna firma z północnej Polski zobowiązała się do zapłaty kwoty 115 000 dolarów, zaś w maju inna firma z południowej Polski do zapłaty kwoty 110 000 dolarów. Jak widać korzystanie z nielegalnego oprogramowania może nieść przykre konsekwencje, a pozorna oszczędność może przerodzić się w poważne kłopoty finansowe firmy.

Zakup legalnego oprogramowania w Internecie

Jeżeli zdecydujemy się na zakup klucza na aukcji internetowej, nawet od firmy, pamiętajmy o tym, że powinniśmy otrzymać do niego także certyfikat autentyczności. W razie wątpliwości zawsze możemy skontaktować się z firmą Microsoft, aby dowiedzieć się, czy otrzymany przez nas klucz jest na pewno legalny i zweryfikować (w przypadku gdy podaje on, że jest partnerem Microsoft) status partnera oraz dane. Co prawda zakup nielegalnego oprogramowania za niewielką kwotę i zgłoszenie oszustwa po zablokowaniu może skutkować otrzymaniem od Microsoftu legalnej licencji, ale nie powinniśmy brać takiej możliwości pod uwagę - jeżeli posiadamy wiedzę o tym, że dane oprogramowanie powinno kosztować więcej, to zgodnie z art. 292 kodeku karnego zakup podejrzanie taniej wersji czyni z nas osobę współwinną paserstwu.

 

Zakup oprogramowania u Partnera Microsoft

Jeśli w firmie istnieje potrzeba zainstalowania oprogramowania lub usługi na mniej niż pięciu urządzeniach, istnieje możliwość zakupu u sprzedawcy detalicznego. W innym przypadku można skorzystać z licencjonowania zbiorowego. W każdym przypadku przy zakupach można skorzystać z pomocy certyfikowanego partnera Microsoft. Jednym z takich partnerów Microsoft jest firma Netland Computers. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszego wieloletniego doświadczenia w sprzedaży komputerów i oprogramowania.

Zobacz również:

sklep komputerowy

promocja Office 2016

leasing komputerów, leasing laptopów

Szybki kontakt

Infolinia: 62 741 22 50, 801 000 206
poniedziałek-piątek od 8:00 do 17:00

Centrala firmy:
Netland Computers
ul. Wrocławska 35, 62-800 Kalisz
tel. 62 753 48 67, e-mail: sklep@netlandcomputers.pl