Komputer dla seniora - poradnik

2011-11-07

Komputer dla seniora - poradnik

Komputery bardzo szybko zadomowiły się w naszym codziennym życiu i wszystko wskazuje na to, że tak już zostanie. W ogromnej większości wykorzystujemy je do pracy, wysyłając korespondencję, tworząc dokumenty biurowe oraz do szeroko pojętej rozrywki i zastosowań domowych. Nikogo już dzisiaj nie zaskakuje zawieranie znajomości przez Internet, zakupy czy przelewy bankowe. Szczególnie biegli w kwestiach komputerów, a dokładniej Internetu wydają się być młodzi ludzie. Obserwacje te potwierdzają dane firmy Fujitsu. Wynika z nich, że liczba starszych osób użytkujących w domu komputer wynosi 34 procent, podczas gdy wśród osób w wieku 20-59 lat odsetek ten to   aż 81 procent. Dlaczego tak mało z nas w starszym wieku korzysta z najnowszych technologii? Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas przygody z komputerem.

Jaki komputer wybrać?

Wiele z osób rozpoczynających pracę z komputerem nie orientuje się jakie korzyści i ograniczenia wiążą się z wyborem komputera stacjonarnego czy laptopa. Oczywiście, każdy z nas widzi różnice pomiędzy popularnym laptopem (komputer przenośny), a komputerem stacjonarnym wynikające z ich budowy, czyli: większe rozmiary stacjonarnego, mniejszy ekran i klawiatura w przypadku laptopa. Niewielu z nas orientuje się w parametrach, których nie widać gołym okiem. Rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze jest pobór energii. Komputery stacjonarne pobierają tej energii więcej niż komputery przenośne, ponieważ wykorzystywane do niech części są mniej energooszczędne. Atutem będzie ich żywotność, która zależy także od firmy produkującej dany sprzęt, jednak możliwość wymiany poszczególnych podzespołów w komputerze stacjonarnym umożliwia nam dostosowanie go do obecnych wymagań a tym samym dłuższe użytkowanie. W przypadku laptopów możliwości wymiany części są dużo bardziej ograniczone, a upakowanie ich w tak małą powierzchnie sprawia, że każda z nich jest dość droga. Jest to cena, którą płacimy za mobilność naszego komputera - laptopa zawsze możemy zabrać ze sobą, dzięki ładującej się jak w telefonie baterii. Jeżeli chodzi o komputer stacjonarny, to jego niewątpliwą zaletą jest duża możliwość dostosowania go do własnych potrzeb (możemy zdecydować się na większy monitor, czy zakupić wygodną klawiaturę bezprzewodową z czytelnymi klawiszami). W przypadku wyboru komputera przenośnego trzeba liczyć się z nieco wyższym kosztem, jednak wiele modeli posiada już wbudowaną kamerkę internetową i mikrofon, dzięki którym będziemy mogli nie tylko rozmawiać ze swoimi znajomymi, ale także ich widzieć, niezależnie od miejsca w którym się w tej chwili znajdują.

Jeśli nie zależy nam na dużych możliwościach komputera (np. chcemy tylko korzystać z Internetu), można poprosić członków rodziny o odstąpienie używanego lub zakupić komputer z firmy, która zajmuje się sprzedażą używanego sprzętu. Firmy takie importują markowy sprzęt z zagranicy. Urządzenia te są gruntownie sprawdzane,  wydajne, objęte nawet 12 miesięczną gwarancją. W większości przypadków można zakupić je z całym niezbędnym i legalnym oprogramowaniem, czyli gotowe do pracy. W przypadku komputera stacjonarnego ceny zaczynają się od 150 złotych za jednostkę centralną. Kolejne 200-300 zł będzie kosztował monitor. W przypadku komputerów przenośnych ceny kształtują się już od 500 złotych. Jest to dobre rozwiązanie również dlatego, że podstawowe oprogramowanie dla tych komputerów kosztuje nieraz trzykrotnie mniej niż w przypadku nowych komputerów. 

Na co zwracać uwagę?

Przy wyborze komputera najlepiej kierować się opinią ekspertów - osób, które znają się na sprzęcie komputerowym i dodatkowo potrafią wyjaśnić nam poszczególne różnice pomiędzy modelami. Warto zatem udać się do sklepu, w którym będziemy mogli porozmawiać z osobą kompetentną, która będzie chciała poświęcić nam swój czas i nie narazi nas na niepotrzebne koszty.

Podczas zakupu nowego komputera warto poprosić sprzedawcę by ten wybrał taki, który jest niedrogi. Jeżeli jest to nasz pierwszy komputer wystarczy powiedzieć sprzedawcy do czego będziemy go używać. Doświadczona obsługa na podstawie naszego opisu dobierze komputer o parametrach gwarantujących wykonywanie wszystkich przedstawionych czynności. Istotną rzeczą będzie również wsparcie techniczne czy gwarancja na sprzęt, o którą warto zapytać. Nie bójmy się poprosić o poświęcenie nam kilku chwil na objaśnienie podstawowych kwestii. Warto też dowiedzieć się o możliwość przeszkolenia z podstawowej obsługi komputera.

Co z oprogramowaniem?

Sama maszyna, którą kupujemy w sklepie nie wystarczy, aby móc korzystać z dobrodziejstw Internetu czy obejrzeć film z płyty DVD. Niezbędne do pracy jest oprogramowanie komputerowe. Podstawą jest tzw. system operacyjny, czyli popularny Windows. Niektóre komputery mają już zainstalowane to oprogramowanie. Przy zakupie komputera możemy upewnić się czy również w naszym wypadku komputer został przygotowany bezpośrednio do pracy.  Drugim krokiem, który warto zrobić jest uzyskanie dostępu do Internetu. To narzędzie, dzięki któremu możemy sami instalować zupełnie legalnie darmowe oprogramowanie (ściągać je z Internetu), kontaktować się z bliskimi, którzy również posiadają do niego dostęp oraz zdobywać informacje na interesujące nas tematy. Dużą popularnością wśród seniorów cieszą się strony z przepisami kulinarnymi, rękodzielnictwem, a także strony informacyjne i lokalne. Obecnie powstają duże fora (miejsca gdzie wypowiada się określona liczba osób na dany temat) złożone wyłącznie z seniorów, gdzie Panie i Panowie dzielą się opiniami między sobą. Jest to taka forma rozrywki, która przyda nam się w jesienne i zimowe wieczory, kiedy spacerowanie i wizyta u znajomych jest niemożliwa. Będziemy mogli obejrzeć wtedy zdjęcia z wakacji, film z rodzinnej imprezy nagrany na płytę, posłuchać jeszcze raz ulubionej piosenki czy zwyczajnie zagrać w szachy.

Publikacja ta ukazała się w Expressie Kaliskim nr 60/2011

Zobacz również:

sklep komputerowy

promocja Office 2016

leasing komputerów, leasing laptopów

Szybki kontakt

Infolinia: 62 741 22 50, 801 000 206
poniedziałek-piątek od 8:00 do 17:00

Centrala firmy:
Netland Computers
ul. Wrocławska 35, 62-800 Kalisz
tel. 62 753 48 67, e-mail: sklep@netlandcomputers.pl