Komputer dla ucznia

2011-08-29

Komputer dla ucznia

Rozpoczęcie roku szkolnego to jeden z okresów, gdzie rodzice jak i sami uczniowie intensywnie myślą o powrocie w szkolne mury. Wyprawka dla żaka to nie tylko książki, plecak i przybory szkolne. Komputer coraz częściej jest dziś jednym z podstawowych elementów wyposażenia ucznia - i nic w tym dziwnego, bo jest to doskonałe “narzędzie wielofunkcyjne”, umożliwiające wyszukiwanie informacji, pisanie tekstów, komunikowanie się z przyjaciółmi, granie czy oglądanie filmów. Koniec wakacji i początek roku szkolnego to dobry moment na zakup komputera.

Podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać przed wyborem komputera dla ucznia brzmi: "Jakie zadania ma wspomagać nasz komputer?". Komputer do nauki nie może jedynie służyć do pisania wypracowań. W dzisiejszych czasach ogromną rolę odgrywa dostęp do szybkiego Internetu, możliwość oglądania filmów, tworzenia multimedialnych prezentacji. Podczas zakupu powinniśmy, więc upewnić się u sprzedawcy, czy dany model jest w stanie obsłużyć wszystkie niezbędne aplikacje.

Producenci komputerów na tę okazję przygotowują specjalne, często dedykowane produkty. Wybierając sprzęt do nauki nie ma potrzeby kupowania "superkomputera”. Najlepiej zdecydować się na model o wysokim współczynniku wydajność/cena. Baczną uwagę należy zwrócić na ilość zainstalowanej pamięci ram, pojemność dysku twardego oraz rodzaj procesora. Ten ostatni element jest niezmiernie ważny - to serce naszego komputera.

Ceny komputerów stacjonarnych są zróżnicowane. Podstawowy sprzęt to wydatek rzędu 1000zł i więcej. Jeżeli jednak nasz komputer ma służyć również do rozrywki warto pomyśleć np. o wielozadaniowym Dell Vostro 260 z Procesorem Intel i5, 4-gigową pamięcią RAM i 500-gigowym dyskiem twardym oraz wydajną kartą graficzną Ati Radeon HD 6450 nadającym się również do grania w gry. Taką jednostkę zakupić można już za kwotę ok. 2000zł. - mówi Radosław Ignaczak z Netland Computers.

Alternatywą dla nowych komputerów stacjonarnych są komputery poleasingowe, cechujące się znakomitym stosunkiem cena / jakość, stabilną pracą i wysoką jakością podzespołów. W większości przypadków komputery i laptopy poleasingowe są odkupywane od zagranicznych, dużych przedsiębiorstw, które dysponują budżetem na najlepszy i najdroższy sprzęt IT. Jest on wykorzystywany od dwóch do czterech lat, a następnie wymieniany na nowy - mówi Radosław Ignaczak z firmy Netland Computers . Nasi klienci często decydują się na zakup poleasingowego zestawu komputerowego, który możemy im zaproponować już od 450 zł. Warto również dodać, że zakup poleasingowych laptopów i komputerów to doskonała inwestycja, ponieważ używany sprzęt elektroniczny nie jest obciążony tak wyraźnym spadkiem wartości jak w przypadku nowego sprzętu, a w pełni dorównuje mu pod względem funkcjonalności.

Kupując komputer, bez względu na to czy wybierzemy nową lub poleasingową jednostkę, powinniśmy zwrócić baczną uwagę na zakres oraz dostępności wsparcia technicznego, a także serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. W razie awarii komputera profesjonalny i dostępny serwis techniczny może uchronić nas przed zbędnymi problemami związanymi z kosztowną naprawą sprzętu.

Słowniczek dla rodziców

 

Procesor (CPU - centralna jednostka wykonawcza) to układ scalony, którego działanie polega na wykonywaniu instrukcji programów komputerowych. Nadzoruje on i synchronizuje prace wszystkich urządzeń w komputerze. Odpowiada za szybkość wykonywania operacji. Obecnie na rynku dostępne są procesory jedno, dwu, trzy i czterordzeniowe.

RAM (Random Access Memory) - podstawowy rodzaj pamięci. W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane zadania i obliczenia. Ilość pamięci RAM ma wpływ na szybkość wykonywania operacji przez komputer.

Karta graficzna to urządzenie wyposażone w procesor graficzny, odpowiedzialny za obsługę obrazu i animacji. Nowoczesne karty graficzne umożliwiają obsługę zaawansowanych programów, filmów oraz gier wykorzystujących zaawansowaną animację 3D.

Płyta główna (motherboard, mainboard) - płyta, na której montuje się najważniejsze elementy komputera, umożliwiająca komunikację pomiędzy wszystkimi elementami urządzenia. Na płycie głównej znajdują m.in. procesor, pamięć RAM karty graficznej oraz gniazda do zainstalowania innych urządzeń, np.: dysku twardego, napędu CD-ROM.

Karta sieciowa LAN to urządzenie odpowiedzialne za pracę oraz wysyłanie i odbieranie danych w sieciach lokalnych. Karta LAN umożliwia podłączenie się do Internetu za pomocą kabla sieciowego (internetowego)

Karty sieciowe WiFi to urządzenie umożliwiające bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Microsoft Office to zestaw programów biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft, obejmujący m.in. edytory tekstu, programy do prezentacji, czy obsługi poczty e-mail.

Publikacja ukazała się w Expressie Kaliskim, wyd. nr 58 z dn. 31 sierpnia 2011 roku:

Ekspress Kaliski nr 58 Express Kaliski nr 58

Zobacz również:

sklep komputerowy

promocja Office 2016

leasing komputerów, leasing laptopów

Szybki kontakt

Infolinia: 62 741 22 50, 801 000 206
poniedziałek-piątek od 8:00 do 17:00

Centrala firmy:
Netland Computers
ul. Wrocławska 35, 62-800 Kalisz
tel. 62 753 48 67, e-mail: sklep@netlandcomputers.pl